İnternetten Satış Yapmak

İnternet, herşeye ve herkese yenilikler taşıyor. Kapı kapı dolaşarak satış yapma yerini önce telefonla satış’a kaptırıyor gibi gözüktü. Oysa, yüzyüze satışın yarattığı etkiyi asla yakalayamadı bu teknik. Anadolu’nun birçok bölgesinde bulundum ve birçok kez anladım ki satış işi oturarak yapılacak bir iş değil. Telefonla satışa olumsuz bakanlar kuşkusuz satıştaki “insan” etkisini arıyorlar. Yeni bir satış ortamı olarak İnternet, her ne kadar telefonla satış gibi insan unsurunu aradan kaldırsa da, yoğun bir bilgi akışına dayandığı için daha avantajlı görünüyor. “e-ticaret”, insanların daha çabuk adapte olabileceği bir ticaret türü olarak hayatımıza giriyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Tüketiciler için de yeni bir alan ve yeni bir güç anlamına gelen İnternet, diğer bir adıyla bilgi otoyolu, her yerde olduğu gibi pazarlama alanında da değişim rüzgarları estiriyor. Televizyonda “www” nakaratlı reklam müzikleri kulaklarımıza çalınıyor, bankalar e-bankacılık hizmetlerini duyuruyor, servis sağlayıcılar eğlenceden, iş hayatına uzanan geniş bir yelpazede İnternet kullanımını yaygınlaştırmaya ve bireysel kullanıcılara ulaşmaya çalışıyorlar.

İnternet üzerinde e-ticaret, e-bankacılık, e-eğitim, e’ler uzayıp gidiyor. Bütün bunlara adapte olmanın yolunda ilk gereken, fiziki olarak elektronik altyapının sağlanmasıdır. Elektronik altyapının hazır olduğu yerde sorgulanması gereken temel unsur ise, kültür altyapısıdır. Tüm değişimlere rağmen satışta “insan” faktörünün hala çok önemli olduğu kuşku götürmez. Bunu özellikle söylüyorum, “e-ticaret”in işleyişe geçmesi kültür altyapısının hazır olmadığı yerlerde biraz daha zaman alacaktır. Türkiye bu değişimde yerini almaya başladı. Ancak, dışardan bakıldığında bilgisayar ortamında “alışveriş” cazip görünse de, bazı sektörlerde satışta insan faktörü her zaman öncelikli olacaktır. Türkiye gibi insan ilişkilerinin çok önemli olduğu ülkelerde bu kaçınılmazdır.

Herşeye rağmen, giderek globalleşen dünyada bilgisayar ve İnternetin ekonomide aldığı yer gözardı edilemez, edilmemelidir. Seri iletişimi hayata geçirmek ve bilgi akışından faydalanmak birçok sektör gibi bizim için de çok önemli. Bilgisayar ağına dayanan bu sistemde temel olan mevcut bilgiyi paylaşımıdır. Her zaman kullandığımız bir söz var; bilgi paylaşıldıkça büyür. Bilgi olabildiğince paylaşılmalıdır. Gelişen, değişen çağda bilgiyi paylaşabileceğimiz en ideal ortam bilgisayardır. Beko olarak biz de, gerek çalışanlarımızı gerek bayilerimizi bu konuda bilgilendirmeye ve değişim katarında yer almak konusunda yönlendirmeye çalışıyoruz. Halen on-line olarak merkezle çalışan, bilgisayar ağıyla siparişlerini, satışlarını, stoklarını takip edebilen bayilerimizin sayısı gittikçe artmaktadır. Onlar teknolojiyi takip ederken hem yeni bir kültüre adapte oluyor, hem de bunun avantajlarını yaşıyorlar. Unutmamalı ki, yeniliklere kolay adapte olanlar her zaman birkaç adım önde gidiyorlar.