İşe alım sürecinde sosyal medyanın önemi

Milyarlarca kullanıcı, trilyonlarca paylaşımı ile sosyal medya artık günümüzün en popüler bağımlılığıdır. Kullanımı öyle yaygın ki bu mecralardaki performansınız kariyerinize yön verebilir. Size yepyeni bir iş kapısı aralayabileceği gibi işinizden de edebilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Önceden işe alım süreci daha basitti. Başvurunuzu yapar, özgeçmişiniz beğenilirse görüşmeye çağrılırdınız. İnsan kaynakları ekibi karşısında kıyafetiniz, saçınız, makyajınız, konuşmanız ve tavrınızla vereceğiniz ilk izlenim belirleyici olurdu.

Ancak devir sosyal medya devri olunca işler biraz daha karmaşık hale geldi. Artık insan kaynakları uzmanları görüşmeye çağıracakları adayları sosyal medya ağlarında takip ediyor. Facebook, twitter, linkedin ve pinterest siteleri sıyarla inceleniyor. En çok dikkat ettikleri şey ise önlerine gelen Cv ile sosyal medyadaki paylaşımların tutarlı olup olmadığı. Yani istediğiniz kadar ağırbaşlı bir CV hazırlayın Sosyal medyadaki paylaşımlarınız bunun tam tersini gösteriyorsa mülakatı yapacak uzmanın aklında da soru işaretleri oluşuyor.

Amerikalı insan kaynakları şirketlerinin araştırmaları sonucuna göre, tüm dünyada insan kaynakları şirketlerinin yüzde 18’i, ABD insan kaynakları şirketlerinin yüzde 65’i, Türkiyedeki ik uzmanlarının ise yüzde 35’i eleman aramak için sosyal medyayı kullanıyor.

İK uzmanlarının en çok inceledikleri sosyal ağ Facebook iken, Onu Twitter ve Linkedin takip ediyor. uzmanların yüzde 47’si bir başvuruyu aldıktan sonra, yüzde 27’si ise ilk tanışmayı yaptıktan sonra bu incelemyi yaptıklarını belirtiyorlar.

ABD’de ise durum bir adım daha öteye gitmiş durumda. Birçok şirket işe alımlarda sosyal medya skor istemeye başladı. Bu sosyal medya skoru da Klout score olarak bilinmektedir ve bu skotu düşük olan kişiler bu nedenden dolayı işe alınmamaktadırlar.