Para kazandıran anket siteleri

Günümüzde artık neredeyse her evde internet mevcut. Ayrıca mobil erişim ile her an her yerde internet erişimi sağlamak mümkün. Birçok insan interneti sosyal medyaya ulaşmak, arkadaşları ve yakın çevresi ile sosyal durumunu paylaşmak için kullanmakta.Bunun yanında internet artık vazgeçilmez bir bilgi kaynağı. İnternetin yaygın olmadığı zamanlarda kullanılan ciltlerce ansiklopedi , kitap veya dergi gibi bütün bilgiler artık tek tık kadar uzağımızda.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

para kazanma

Artık internet üzerinden her tür ürün, hizmet, araştırma yani aklınıza gelen hemen hemen her şeyi sağlayabiliyor internet kullanıcıları. Bunun sonucu olarak hızla artan aktif internet kullanıcılarının isteklerine eksiksiz hizmet verebilmek için ürün veya hizmet sağlayıcıları da devamlı olarak kendilerini yenilemeye ihtiyaç duyuyor. Örneğin internet bankacılığı son günlerde ön plana çıkmış bir internet hizmeti olarak görülüyor. Bankalar da kullanıcılarına en iyi hizmeti verebilmek ve prestijini yükseltmek için devamlı internet bankacılığıyla ilgili yenilikler getiriyorlar. Peki, ürün ve hizmet sağlayan şirketler kullanıcılarının ihtiyaçlarını nasıl belirliyor? Ulusal ve global olarak ismi duyulmuş ve belli bir üne sahip markalar rekabetten kopmamak için , sürekli olarak bir araştırma faaliyeti yürütüyorlar. İnternetin de nimetlerinden faydalanarak hem kullanıcılarının isteklerinin en ince ayrıntısına kadar belirliyor, hem de kişilerin ihtiyaçlarına özel çözümler getirebiliyorlar. Bunu da tabi ki internet üzerinden anket ile yapılan istatistik verilere dayanarak yapıyorlar.

Bu işlem için ise öncelikle anket doldurmaya gönüllü,  boş vakitlerinde anket doldurarak para kazanmak isteyen insanlara ihtiyaç duyuluyor. Sistem şöyle işliyor; sağlayıcı firma tüketicilerin memnuniyet derecesini,  ürünlerinin ne kadar bilindiğini , hangi tür ürünlerin en çok tercih edildiğini ve buna benzer verileri bilmek istiyor. Bu bilgileri elde etmek için de bir araştırma firmasına ihtiyaç duyuyor. İnternet üzerindeki araştırma firmaları da sağlayıcılardan gelen talepler üzerine anketler hazırlayarak , bu sitelere üye olan insanlara gönderiyorlar.Tüketiciler bu anketleri dolduruyor ve belli bir miktar para kazanıyor. Aynı zamanda, araştırma siteleri de sağlayıcıdan ücret alıyor. Son olarak büyük sağlayıcı firmalar az bir miktar ödeme yaparak hem ürünlerini tanıtıyor hem de kullanıcılara daha iyi hizmet verebiliyor. Yani bu sistemde herkes kazanabiliyor.

Peki, internetten anket doldurarak gerçekten para kazanılır mı?

Bu sorunun cevabı ise maalesef ülkeden ülkeye değişiyor. Anket doldurarak araştırma yapan internet kaynaklı sitelerin fikri ilk olarak Amerika’da ortaya atılmış ve uygulanmıştır. Bu sebeple de diğer ülkelerde bu sistemin uygulanabilmesi ve kararlı bir araştırma piyasası oluşturulması mümkün olmamıştır. Yine de bu kazançlı sistem bütün dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Amerika’da bu işi yaparak ayda 1000-3000 dolar arasında para kazanan insanlar olduğu biliniyor fakat Türkiye ‘ de anket doldurarak bu miktardaki paraları kazanmak henüz bu kadar yaygınlaşmış görünmüyor. Bu işi yakından inceleyen ve deneyen biri olarak şunu söyleyebilirim; eğer anket doldurarak aylık ekstra 1000 TL ‘ ye kadar para kazanmak istiyorsanız bu pazarın Türkiye ‘de gelişmesini beklemeli ve kesinlikle sabırlı olmalısınız.