Satış ortaklığı nedir ve nasıl çalışır?

Satış ortaklığı terimini duymuşsunuzdur, ingilizcesi olan “Affiliate marketing” sık kullanılmaktadır. Satış ortaklığı internet üzerinde en önemli para kazanma yöntemlerinden biridir. Yurtdışında clickbank ile başlamış olup, ebay, gittigidiyor, amazon gibi büyük firmaların kullandığı bir sistemidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Satış ortaklığı sistemi nasıl çalışır?

Genellikle bir site üzerinden çeşitli ürünler tanıtılıyor. Facebook, twitter, ücretli reklamlar veya herhangi bir şekilde siteye gelen ziyaretçiler ürünleri incelerler. Siteye geldikten sonra ürünlerin artı ve eksileri kişiyi ikna ederse asıl ürün satış sitesine yönelir.

Asıl ürün sitesinde müşteri ürünü satın alırsa müşteriyi yollayan site sahibi de bu satıştan komisyon kazanır. Burada çok ciddi gelirler söz konusu olur. Tamamen bu şekilde bir sistemdir.

Hiçbir şekilde müşteriyi görmek, ürün hakkında herhangi bir işlem yapmak, ürünün tedarik ve kargolama işlemleri ile kişiyi gönderen site sahibi ilgilenmez. Bu işlemin kısa dı aslında komisyonculuktur.

Müşteri ürün sitesine gönderildiğinde tarayıcısına bir çerez yerleştirilir. Bu sayede sistem kimin bu müşteriyi, hangi tarihte nereden nasıl gönderdiğini tespit eder ve böylece reklamların verimliliği de kontrol edilir.

Satış ortaklığı sistemi internet üzerinden sermayesiz yapılabilecek bir iştir. Bilgisayar kullanabilen herkes bu işi yapabilir. Bir takım bilgiler gerekiyor, ama temel bilgilere sahip olan kişi bunu yapabilir.

Satış ortaklığı işini yapabilmek için çeşitli sitelere üye olup çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları:

XTicaret Üyelik