Yeni Trend: Evden Çalışma

Son yıllarda teknolojide yaşanan değişimle beraber, milyonlarca İngiliz de evden çalışma hayallerini gerçeğe dönüştürdü.    evden çalışma 

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Ulusal İstatistik Kurumu’na (ONS) göre İngiltere’de 2.1 milyondan daha fazla insan şu an için evinden işlerini yürütüyor. 8 milyonu ise zamanlarının bir kısmını evde çalışarak geçiriyor.

Geniş bant telefon bağlantısının sunduğu kolaylıklar sonucu ortaya çıkan “evden çalışma” modası, ucuza iş yerini eve getirme fırsatını da doğurmuş durumda. İngiltere’de son 6 yıl içerisinde, koşullar uygun olmamasına ve yasal engellerin olmasına rağmen bu alanda çok büyük bir gelişme görüldü. Şimdi ise yasal bakış açısından durum çok daha iyi. Buna bağlı olarak birçok insan gelecekte evden çalışmaya başlayacak gibi gözüküyor.

Geniş bant sayesinde, interneti kullanabilen, e-postalarını kontrol edebilen ve aynı iş yerlerinde olduğu gibi dosya transferleri yapabilen insanlar, doğal olarak ofiste çalışmayı tercih etmiyorlar. Çünkü insanların zamanları çok değerli ve işe gidiş geliş sırasındaki zaman kaybı çok da motive edici bir durum değil.

Teleworking Association’a göre yöneticiler ve teknoloji alanında çalışanlar diğer sektörlerde çalışanlara göre daha çok evde çalışıyorlar. Sonuç olarak dünyanın üst düzey yöneticilerine göre evden çalışmak artık bir gereklilik olarak görülüyor. Artık yöneticiler, ülkelerinin dışında yürütülen operasyonlara kurumsal network hattıyla kablosuz wi-fi dizüstü bilgisayarını kullanarak evlerinden dahil olabiliyorlar.

İngiltere’de eğer ki çocuğunuz varsa işte o zaman evden çalışmak daha çok tercih ediliyor. Yapılan araştırmalara göre, çalışanların yüzde 43’ü çocuk bakımı sebepleri yüzünden esnek çalışma biçimini tercih ediyor ve bunların da yüzde 58’i kadın.

Ancak evde çalışanların üzerinde yeni baskılar oluşmuş durumda. Daha az dolaşmak ve daha fazla esnekliğin karşılığı olarak daha uzun saatler çalışmak gibi bir durum söz konusu. Bir araştırmaya göre bütün çocuklu ev çalışanları, ev ve çalışma sorumluluklarını dengede tutmanın zorluğundan şikayetçi.

Eğer evden çalışma fenomeni daha önceden öngörüldüğü gibi büyüyecekse bunun hem çalışana hem de işverene fayda sağlaması gerekiyor. Günümüz teknoloji dünyasında ev çalışanları artık ne gözden ne de akıllardan uzak değil. İşveren çalışanlarını bir web kamerasıyla veya sisteme bağlı olduğunu gösteren bir yazılımla takip edebiliyor.

Şirket yöneticilerine göre çalışanlar için ofis politikaları veya dedikodular çok da gerekli değil, fakat meslektaşlarla toplantılarda yapılan beyin fırtınaları hala bir gereklilik olarak görülüyor.