Ekonomi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Temel Bilgi

0
2404

Ekonomi, günlük hayatımızı her yönüyle etkilemektedir. Satın aldığımız tüm ürünlerden, yatırım yaptığımız mali belgelerden, birikimlerimize kadar hayatımızda yer alan tüm finansal işlemlerde ekonomik bir düzen vardır. Hatta günlük hayatta yaptığımı harcamalarımız ve gelirlerimiz de ekonomi ile ilgilidir. Bu yüzden dolayı bilinçli bir tüketici ya da alıcı olmak için bazı ekonomik terimlere vakıf olmamız gerekmektedir. Bunlara vakıf olmak en azından ekonomin nasıl işlediğine dair bizlere bilgi vererek yerinde ve düzgün kararlar almamızı sağlayacaktır.

Özellikle Finans ve ekonomi üzerine uğraş veren ve kazanç elde etmeye çalışan insanların bu terimleri iyice öğrenmesi ve analiz etmesi gerekmektedir. Finansal işlemler ile ya da borsa üzerinden al sat işlemi ile kazanç elde eden ve ekonomi düzeyini ve bilgisini geliştirmek isteyenlerin için bu makalemiz oldukça önem arz etmektedir.

Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Temel Bilgi Nedir?

  • 1- Makro ekonomi ve Mikro ekonomi
  • 2- Fırsat Maliyeti
  • 3- Arz ve Talep İlişkisi
  • 4- Mukayeseli Üstünlük
  • 5- Azalan Marjinal Fayda
  • 6- Ekonomik Büyüme ve GSYİH
  • 7- Enflasyon ve Deflasyon

1-) Makro ekonomi ve Mikro ekonomi

: Makro ekonomi ekonomiyi bütünsel olarak inceleyerek geniş bir perspektif sunmaktadır. Mikro ekonomi ise küçük çaplı ekonomi birimleri üzerinde gerekli araştırma ve analizleri yapar. Ayrıca bireylerin ekonomi alanlarında karar verme süreçlerini de değerlendirir. Her iki ekonomi çeşidi de birbirleriyle içi içe çalışmaktadırlar.

2-) Fırsat Maliyeti:

İnsanlar sürekli alış veriş halindedirler. Ellerinde bulunan ürünün sınırlı olması sebebiyle seçim yapmaları gerekir. Bu yüzden gerekli değiş tokuşu gerçekleştiremeyerek seçim yapmaları gerekir. Fırsat maliyeti ise bu işleyişte vazgeçilen ve diğer en iyi alternatiflerin değerini belirler.

3-) Arz ve Talep İlişkisi:

Bir malın veya hizmetin karşılığı ya da fiyatı arz talep dengesi ile belirlenmektedir. Pek çok malda talebin artması aynı zamanda fiyatın artmasına da sebep olur. Aynı şekilde arzın azalması da fiyatın düşmesine sebebiyet vermektedir. Bu tür durumlarda arz talep ilişkisini dengelemeye çalışılmaktadır.

4-) Mukayeseli Üstünlük:

Piyasada yer alan ürünlerin ya da hizmetin rekabette bulunduğu diğer firmalar ya da şahıslar üzerinde daha az bir şekilde fırsat maliyeti ile sağlanmasına mukayeseli üstünlük denmektedir.

5-) Azalan Marjinal Fayda:

İnsanların mallar ve hizmetler üzerinde eğilimi fazlalaştıkça arz artmaktadır. Bir noktadan sonra marjinal fayda gittikçe negatif değerlere düşmektedir. Genellikle şirketler ürün fiyatlarını marjinal faydaya göre belirlemektedir.

6-) Ekonomik Büyüme ve GSYİH:

Ekonomik büyüme ile insanların yaşam standartları da yükselmektedir. Buna bağlı olarak yeni mal ve ürünler piyasaya sunularak istenilen arzular tatmin edilmektedir. Ekonomik büyüme ülkelerde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ile belirlenir.

7-) Enflasyon ve Deflasyon:

Birçok ekonomi enflasyon ile orta seviyeli olarak sarsılmaktadır. Enflasyon fiyatların artması ile satın alma gücünün azalmasını sağlar. Deflasyon ise çok nadir görülmekte olup fiyatlar ucuzlarken satın alma gücünün yükselmesi olarak adlandırılır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here