Kredi Kartı Sahibi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

0
881

Bundan yaklaşık 5-10 yıl öncesine kadar kredi kartları gelir belgesi, sigorta dökümü gibi birçok belge neticesinde kredi imkânı sunarken. Günümüzde dijital bankacılığında yaygınlaşması ile herhangi bir belge talebi olmadan sadece bilgi ile kredi imkânı sunulmaktadır. Herhangi bir geliri olsun ya da olmasın bankalar nezdinde yaşanan rekabet öğrencilerden, ev hanımlarına kadar gelir düzeyi düşük olan ya da hiç olmayan kişilere bile kredi imkânı sunmaktadır.

Her ne kadar bankalarca kolay kredi kartı imkânı sunulsa da belli başlı şartların olması gerekmektedir. Bu şartların önde gelenleri 18 yaşını doldurmuş olmak, kredi notunun iyi olması, belgelenir bir gelire sahip olmanızdır. Bu şartları taşıdığınız takdirde bankanızdan rahatlıkla kredi kartı elde edebilirsiniz. Sizlere kredi kartı almanız için gereken şartları daha ayrıntılı olarak açıklayalım.

Kredi Kartı İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  • 18 Yaşınızı Doldurmak
  • 3 Belgelenebilir Bir Gelire Sahip Olmak
  • 4 İyi Bir Kredi Notuna Sahip Olmak

18 Yaşınızı Doldurmak

Kredi kartı başvurularınızda sağlamanız gereken ilk şart 18 yaşınızda olmanız ya da 18 yaşınızı tamamlamanız dır. Kredi kartı almak için bireysel başvuruda bulunan herkesin bu yaş sınırını geçmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra 18 yaşını doldurmayan bireyler aile fertleri ve yakınları neticesinde kartın asıl sahibi olmamak kaydı ile ek karta sahip olabiliyorlar.

Belgelenebilir Bir Gelire Sahip Olmak

Eğer maaşlı bir işte çalışıyorsanız sigorta primleriniz düzenli bir şekilde ödeniyorsa ya da taşınır ya da taşınmaz mallarınız üzerinden herhangi bir kira geliri elde ediyorsanız bunu belgelendirmek suretiyle bankanıza sunabilirsiniz.  Kredi kartı başvurularında 18 Yaş şartını doldurduktan sonra bankalarca istenen bu gelir belgenizi kanıtlamanız durumunda kredi kartına sahip olabilirsiniz. Gelirini ispat eden insanlar son yapılan düzenleme ile gelirin iki katına kadar kredi kartı limiti alabilmektedir. Ev hanımı ve öğrenciler gibi herhangi bir gelire sahip olmayan insanlar da ise ayrı paket sunan bankalar bu tür durumlarda gelir belgesi istememektedir.

İyi Bir Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi Notu, bankalardan daha önce edinmiş olduğunuz kredi veya kredi kartlarınız üzerinden oluşturulan bireysel bir puan türüdür. Kredi Puanınızın yaklaşık olarak 1500 ile 1900 arasında olması sizin kredi sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır. Aksi halde kötü kredi puanına sahip olanlara karşı bankalar negatif bir izlenim bırakarak başvurunuzu olumsuz olarak sonuçlandıracaktır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here