Kredi Notunuzu Etkileyen Faktörler Nelerdir

2
1002

İlk kez kredi ve kredi kartı başvurusu yapanlar ile ikinci kez kredi kartı almak isteyenlerin en çok muzdarip olduğu konulardan birisi başvurularının olumsuz sonuçlanarak ret cevabını almalarıdır. Kredi ve kredi kartı başvurularının genellikle herhangi bir gelire sahip olmadığınız ve risk oranınızın kötü olması ile birlikte düşük kredi notuna sahip olmanızdan kaynaklıdır. Peki başvurularınızı en çok hangi sebepler ile reddedilmektedir onları açıklayalım.

Kredi notunuzun düşük olması durumunda başvurunuz reddedilir. Gelirinizi belgeleyen herhangi bir belgeyi bankanıza sunamıyorsanız bu da ret sebebidir.  Bunun yanı sıra yeterli gelirinizin olmaması mal varlığınızın bulunmaması, kefile sahip olmamanız da ret sebepleri arasında yer almaktadır. Aslında ret sebeplerinin birçoğu kredi notunuzu belirlemektedir. Günümüzde bireysel kredi notunu bilmeyen yoktur diye düşünmekteyiz. Kredi notu çeşitli sebepler baz alınarak hesaplanmaktadır bankalar ise bu kredi notları üzerinden başvurunuzu değerlendirmektedirler. Ayrıca büyük şirketler alım satım işlerinde karşısındaki alıcı ya da satıcının kredi notuna bakarak analizlerde bulunabiliyorlar. Yani kredi notu finansal olarak hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilecek niteliktedir. Hepinizin kredi kartı notunuzu etkileyen faktörlerinin sebeplerini merak ettiğinizi biliyorum. Sizlere açıklayacağımız bu faktörlere dikkat etmeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi Notunu Yükselten Faktörler Nelerdir?

            1-) Kredi Kartı Ödeme Düzeni: Belli limitlerde tarafınıza tanınan kredi kartlarınızın ödemelerini aksatmadan düzenli olarak yapmak kredi notunuzu yükseltecektir.

2-)Kredi Ödeme Düzeni: Günümüzde sıklıklı kullanılan ev, taşıt ve ihtiyaç kredilerinizin ödemelerinin gününde ve yeterli bir şekilde yapmanız kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır.

3-) Mevcut Borç Durumu: Bankalara olan mevcut borç durumunuzu azaltmanız ya da kapatmanız düşen kredi notunuzun tekrar yükselmesine sebep olacaktır.

4-) Mevcut Varlık Durumu: Mevcut mal varlığınızda artış durumu söz konusu olduğunda ve kredi imkânı için bankanıza ipotek izni vermeyi kabul etmeniz durumunda yüksek limitli kredilere ulaşarak beraberinde kredi notunuzda olumlu yönde yükselecektir.

5-) Tek Kredi Başvurusu: Tek ve bilinçli olarak kredi kartı kullanımı kredi borcunuzun az olmasını sağlamakla birlikte kredi notunuza da olumlu bir etki bırakacaktır.

6-) Gelirin Limite Oranı: Limitlerinizi gelirinize orantılı bir şekilde kullanarak aşırı harcamalardan kaçınmak sizi hem daha fazla borçlanmaktan kurtaracak hem de kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

2 YORUMLAR

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here