Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? 5 Adımda Anlatıyoruz

0
2393
Vatandaşlarımız çeşitli sebeplerden dolayı kredi veya kredi kartı borcunun ödemesini gecikmektedir.Geçmiş dönemlerde kredi veya kredi kartı borcunuzu aylık olarak geciktirilmesi halinde ileriki dönemlerde kredi çekebilme olasılığımızı  engellemektedir.Kredi borcu bulunan vatandaşlarımızın kredi sicili bozuk olmaktadır.

Kredi sicilinizin bozuk olmaması bankalardan kredi çekmenize olanak sağlamaktadır.Kredi çekememe durumumuyla karşılaşmamak  için zamanında ödeme yapılması gerekmektedir.Böyle bir durum ile karşılaşmış olup kredi siciliniz bozuk ise nasıl kredi sicilinizi temizleyeceğinizi yazımızda anlatacağız.

Herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda banka müşteri temsilcileri sizin ilk olarak kredi sicilinizin  bozulup bozulmadığına bakmaktadır.Bankaların en çok dikkat ettiği konulardan birisi kredi sicili olmaktadır. Kredi çekmeden önce ihtiyacınız olan kredi miktarını belirlemeniz gerekmektedir.Eğer ihtiyacınız olan kredi miktarını belirlerseniz uygun kredi bulmada zorluk yaşamazsınız.Bunu söylememiz de ki amaç Kredi çektikten sonra aylık ödemeleri düzenli yaptığınız takdirde Kredi notunuzu artmasını sağlayacaktır.Böylece kredi siciliniz bozulmamış olacak…

Kredi sicilinizin bozuk olması durumunda birçok bank kefilsiz gelir belgesiz kredi imkanı sağlamaktadır.Bu bankalar Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2018 yazımızda anlatılmıştır.

Kredi Notu İle Kredi Sicili Arasındaki Fark

Bankalardan kredi veya kredi kartı almanız durumunda bu işlemleri inceleyen raporlayan uygulamanın  kredi sicilidir.Bu uygulama sayesinde sizin hesap bilgileriniz mevduat hesabında ki limitler kredi limitleri gibi bilgiler yer almaktadır.Bunun gibi bilgileri veritabanında tutarak sizin borçlarını ödeyip ödemediğiniz, aylık ödemelerinizi gecikme yapıp  yapmadığınız,mevcut borçlarınızı ne kadar sıklıkla ödediğiniz her şey bu sistem dahilinde çıkmaktadır.

Eğer kredi sicilinizin bozuk olması durumunda kredi notunu da düşük olacaktır. Çünkü kredi notu,kredi ve kredi kartı borçlarının gecikmesi durumunda negatif yönlü düşüş sağlamaktadır. Eğer Kredi notu düşük olan vatandaşlarımız bankalardan kredi başvurusu yapması halinde istediği yüksek miktarlarda kredileri elde edememektedir.Böyle olunca da kredi almanızı engellemektedir.

Banka hesaplarındaki mali durum kredi notunu etkilemektedir.Kredi ve kredi borcunu ödemediğinizde  kredi notu sürekli düşmektedir.Eğer ihtiyaç kredisi alır onu düzenli bir şekilde ödediğiniz takdirde kredi notu yükselecektir.Kredi ve kredi kartınızı 90 gün boyunca herhangi bir ödeme yapmadığınız takdirde kredi siciliniz bozulma ihtimali yüksektir ve böyle olunca da Kredi notunuz düşüşe geçecektir

Banka Sicili Nasıl Silinir

Borcunuzu 90 gün boyunca ödenmediği takdirde yasal takip başlatılmaktadır.Yasal takip başlatıldığında kara listeye girmiş olmaktasınız ve korkarak söyleriz ki maalesef dönüşü yoktur.Eğer hakkınızda yasal takip başlatılmış ise kredi borcunuzu ödeyip 5 yıl sonra silinmesini beklemekten başka şansınız kalmamaktadır.Çünkü kredi kayıt bürosu tarafından tutulmakta olan kaydınız beş yıl süreyle yenilenmektedir.Bu süre zarfında kredi başvurusu yapmanız halinde büyük bir ihtimal ile geri çevrilecektir.5 yılın sonunda siciliniz temizlendiğinde dilediğiniz tutarda kredi başvurusu yapabilirsiniz.Fakat bu süre zarfında kredi almanız imkânsızdır. Kredi sicilinizin temizlenmesi ve kredi notunuzun düzenli bir şekilde yükselmesi için aylık ve ödemelere dikkat edip düzenli olarak borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Kredi sicilinizin bozuk olmasının en temel sebebi kuşkusuz ödenmemiş borçlarınızı bulunmasıdır.Kredi sicilinizi temiz tutabilmeniz için bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtulmanız gerekmektedir.Aylık ödemelerinizde ödeyemeyeceğiniz durumlarda bankaların müşteri hizmetlerine ulaşarak kredi yapılandırma konusunda destek alabilirsiniz.Ayrıca mevcut borcunuzu başka bir bankaya transfer ederek tek bir banka üzerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz .Böyle olunca kredi ödemenizi ödeyebilmeniz için zaman kazanmış olursunuz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here