Makale Yazarak Para Kazanmak

2
2770
makale yazarlığı

İnsanlar çoğu zaman para kazanmak için farklı yollara başvururlar fakat bu yolların çoğunluğu yapılmış ve daha önce uygulanmış olan iş fikirleri oluyor. Makale yazarak para kazanma fikri kulağa oldukça hoş geliyor. Sıfır sermaye ile yapılabilecek iş önerileri arasında yer alan makale yazarlığı yaparak para kazanmak genellikle öğrenci ve kendini bazı konularda yetiştirmiş arkadaşlarda popüleritesini sürdürmekte… Para Hocası olarak sizler için bu konuyu araştırdık ve kaleme aldık.

Makale yazmak denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi zorluk oluyor. Bilinenin aksine makale yazmak, akademik değil araştırmaya dayalı bir konudur. Sizlere sipariş geldiğinde gelen konuları ilk olarak araştırır ve sizden istenen kelime sayısınca bir makale çıkarmanız istenebilir. Makale yazarlığı yapmak için en çok kullanılan program olan Microsoft Word programında, sayfanın sol alt köşesinde yazılan kelime ve sözcük sayısını görebilirsiniz. Aynı şekilde alternatif olarak WordPress yazı editörü sayfasında bazı eklentiler ile profesyonel makale yazarlığı yapabileceğiniz alandır. Peki makale yazarlığı yaparak para kazanma nasıl olur?

İlk olarak karar vermeniz gereken konulardan birisi, siparişlerini direkt olarak siz mi alacaksınız yoksa bir ekiple beraber çalışarak günlük gelen siparişleri mi değerlendireceksiniz? Her iki noktada da kazanç oldukça iyidir fakat ekip ile çalıştığınızda piyasanın bir miktar altına çalışırsınız. Çünkü ekibin başındaki insan kendi komisyonunu olarak size iş verir. Eğer makale siparişlerini kendiniz doğrudan alacaksanız bu daha çok kazanç elde etmeniz demektir. İkinci olarak ise dikkat etmeniz hassas konulardan birisi, ilgili olup tıkanmayacağınız bir alan olmalı. Eğer sağlık sektörü alanına ilgiliyseniz, uzun uzun severek makale yazarlığı yapabileceğinizi düşünüyorsanız bu yönde makaleler hazırlayıp satışlarını yapabilirsiniz.

Ekip ile Makale Yazarlığı Yapmanızın Olumlu Yönleri Nelerdir?

  1. Günlük sipariş alırsınız. En önemlisi budur.
  2. Müşteriyle birebir siz ilgilenmezsiniz. WhatsApp veya Skype üzerinden gelecek olan siparişe bakarsınız.
  3. Paranızı günlük, haftalık veya aylık olarak alırsınız.Anlaşma durumunuza göre ödemenizi istediğiniz yerden transfer alırsınız.
  4. Başlık belirlemek için düşünmezsiniz. Konu başlıkları size hazır gelir.

Bireysel Makale Yazarlığı Yapmanın Olumlu Yönleri Nelerdir?

  1. Ekip ile çalışmaya oranla daha çok para kazanırsınız. Kazancınız ekipte 1 ise burada 2 – 3 olabilir.
  2. Sevmediğiniz konularda sipariş almayabilirsiniz. Bugün ne yazacağınıza gelen siparişler üzerinden siz belirlersiniz.
  3. Ekipler teslim tarihi olarak ortalama 24 saat verirler. Siz, müşteriyle konuşarak teslim saatinde anlaşabilirsiniz.
  4. Paranızı günlük alabilirsiniz. O gün hangi siparişi teslim ettiyseniz paranız anında hesabınıza yatar.

Görüldüğü üzre her iki çalışma şeklinin de artıları ve eksileri vardır. Makale yazarlığı yapmak için olağanüstü yeteneklere sahip olmanız gerekmez. Eğer okuduğunuz bir metinden kendiniz cümleler çıkarabiliyor ve bunu arama motoru optimizasyonuna(SEO) göre kelime seçebiliyorsanız makale yazarlığı yapabilirsiniz demektir. Makale yazarlığı yapmak için gereken ahım şahım bir altın kural yoktur. Tek kural, (ç)alıntı olmamasıdır. Eğer özgün makale çıkaramaz ve farklı kaynaklardan kopyalama yaparak sipariş teslim ederseniz, bir daha bu piyasada para kazanamayabilirsiniz. Bireysel makale yazarlığında 100 kelime fiyatı 1 – 3 TL arasındayken ekip ile olan çalışmalarda 1 – 2 TL arasıdır.

Makale yazarlığı yapmak ve sipariş alabilmek için Google’da webmaster forumları yazarak arama yapabilirsiniz. Çeşitli webmaster forumlarına girip üye olarak, makale satışı -hizmetleri- bölümlerine konu açabilir, makale yazarlığı yaparak para kazanabilirsiniz.

2 YORUMLAR

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here