Senetle Kredi Veren Bankalar

0
1127
Senetle Kredi Veren Bankalar

Resmi olarak Türkiye Cumhuriyetinde faaliyet gösteren bankalar, müşterilerine kredi veya kredi kartı gibi sonradan ödemeli kredi ürünleri sunarken kredi notunu ve bazı maddeleri şart koşarlar. Kredi notu yani kredi sicil puanı yetersiz olan, bankalarla olan ödemeleri düzensiz olan, düzenli gelir olmayan veya daha önce herhangi bir bankada yaşamış olduğu ödeme problemleri dolayısıyla kara listeye alınan kişiler acil nakit para ihtiyaçlarını karşılayabilmek için senetle para veren bankalar listesini araştırmaktadırlar. Bu makalemizde sizlerle 2018 yılında güncel olarak senetle kredi veren bankalar ve kredi alabilme koşullarından bahsedeceğiz.

Günümüzde sık sık haberlerde duyduğumuz üzere senetle borç para verme oyunu ile dolandırıcılık yapılmaktadır. Bu tür senetle borç para veren kişiler, Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanunları’na göre tefeci sayılırlar. Ve tefeciliğin kanunlar gereği ağır yaptırımları bulunmaktadır. Ayrıca unutulmaması gereklidir ki, imzaladığınız herhangi bir senet yasal olarak geçerli olduğundan, bu tür dolandırılma olaylarında herhangi bir karşılığı olmadan senet imzalamanız durumunda yasalara göre borçlu sayılırsınız.

TCK Madde 241: Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Senetle Para Veren Banka Var Mı?

BDDK Bankacılık Kanunu’na göre bankalar müşterilerine senet karşılığı herhangi bir ürün sağlayamazlar. Yani kısacası Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan herhangi bir bankadan senetle kredi alma veya bankadan senetle borç para alma gibi işlemleri sağlayamazsınız. Bankalardan resmi olarak alacağınız kredilerde imzaladığınız evraklar taahhüt evraklarıdır. Senetle para alma gibi bir durum sağlanmadığı gibi bankalar dışında senetle borç para veren yerler de mevcuttur.

Bu arada unutmadan söyleyelim, sizlere kendilerini örneğin ‘X Bankası çalışanıyım.’ diyerek tanıtan ve sizlere özel fırsat başlığıyla teklif ederek senetle kredi vermeye çalışan kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Bu tür kişilerin amaçları sadece dolandırıcılıktır. Ülkemizde senetle para veren banka yoktur!

Senetle para alma konusunda ise farklı kurum ve kuruluşlar size yardımcı olabilir. Aşağıda yer alan başlıklardan senetle para veren kuruluşlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Senetle Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bahsettiğimiz üzere herhangi bir senetle kredi veren banka bulunmamaktadır. Yani bankalardan senetle para almak teknik olarak mümkün değildir. Ancak senet karşılığında borç para veren bazı kurum ve kuruluşlar mevcuttur. Bu finans kuruluşlarına bizzat başvuru yaparak, eğer durumunuz uygun görülürse istediğiniz kredi miktarı ve vade süresi kadar kredi alabilirsiniz.

Bankalar senetle kredi verse dahi kredi puanınızın yeterli olması gerekmektedir. Eğer kredi siciliniz düşük ise bankalarda dahil olmak üzere tüm finans kuruluşlarından kredi ürünü alamazsınız.

Ayrıca eğer kanun değişiklikleri olur da senetle para veren banka olursa bu yazımızda anlık olarak güncellenecektir. Tüm güncel kredi bilgileri için sitemizi sık sık kontrol etmeyi unutmayınız.

Senetle Para Veren Şirketler Var Mı?

Bankalar üzerinden resmi olarak kredi çekebilme koşullarına sahip olamayan kişiler senet karşılığında borç para yani senetle kredi gibi çözüm yollarına başvurmaktadırlar. Yazımızda daha önce belirtmiş olduğumuz üzere senetle kredi veren şirketler veya kişiler bazen dolandırıcı olabiliyorlar. Bu konuda en çok dikkat etmeniz nokta senetle kredi alacağınız firmanın köklü ve kurumsal bir firma olmasıdır. Araştırma yapmadan veya herhangi bir belge/evrak gibi resmi beyan edecek belgeleri okumadan imzalamayınız.

Sorunun cevabına gelecek olursak; evet, birçok kurum ve finans kuruluşu talep üzerine senet karşılığında borç para verebilmektedir. Senetle borç para veren kuyumcular, faktoringler, şahıslar, finans şirketleri ve hatta beyaz eşyacılar.

Senetle borç para veren ve adı duyulmuş finans kuruluşları da bir hayli fazladır. Ancak bu tür şirketlerde sizlere senetle kredi verirken sizlerin kredi notunu ve bankalarla olan finansal geçmişinizi araştırarak onay verirler. Yani finans şirketlerinden de kredi almak ile bankadan kredi almak aynı koşullardadır, bir farkı yoktur.

Ayrıca aşağıda bulunan yorum bölümü üzerinden iletişim bilgilerinizi ve talep ettiğiniz kredi tutarını yazarak senetle para veren şirketler veya şahısların sizlerle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here